Meme Küçültme

Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty)

Büyük ve sarkık memeli kadınlarda memelerin ağırlığından dolayı, sırt ve boyun ağrılarından, deride pişiklere iskelet deformitelerinden solunum problemlerine kadar pek çok tıbbi problem görülebilir. Sütyen askıları omuzlara baskı yaparak derin izler bırakır. Özellikle genç kızlarda olmak üzere yoğun utanma duygusuna ve büyük memeleri saklamak için kambur duruşa neden olur. Teknik olarak "Reduction mammoplasty" olarak bilinen meme küçültme ameliyatı büyük memeleri küçültüp estetik bir görünüm vermek için geliştirilmiştir. Bu prosedür ile yağ dokusu, meme dokusu ve derisi çıkartılarak memeler küçültülür, hafifleştirilir, daha sert ve kalkık bir pozisyona getirilir. Aynı zamanda meme başı etrafındaki areola denilen koyu renkli alanın çapı da bu ameliyat ile küçültülebilir.

Bu ameliyat için en iyi adaylar kimlerdir?

Meme küçültme ameliyatı sadece kozmetiği düzeltme amacıyla değil aynı zamanda büyük memelere bağlı fiziksel rahatsızlıkları da ortadan kaldırmak için yapılır. Eğer çok ciddi rahatsızlık vermiyorsa genellikle memeler tam olarak gelişimini tamamlamadan bu operasyon yapılmaz. İleriki yaşamında çocuk emzirmeyi planlayan hastalar için süt kanallarına zarar vermeden yapılan ameliyatlar da vardır. En iyi adaylar bu operasyonda neler yapılacağını kavrayan ve sonuçlar hakkında gerçekçi görüşlere sahip hastalardır.

Bu ameliyatın riskleri nelerdir?

Meme küçültme basit bir işlem olmamasına karşın, iyi bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde güvenli bir ameliyattır. En basit bir cerrahi işlemde de görülebilecek olan kanama, infeksiyon ve anestezi reaksiyonları bu ameliyatta da nadiren görülebilir. Bazı hastalarda meme başı etrafında ve dikişlerin çevresinde kızarıklık görülebilir, bu tedavi edilen bir durumdur. Bu ameliyat sonrasında meme başının etrafından meme altına ve her iki yana uzanan (çapa benzeri) bir iz kalır. Bu izler genellikle operasyondan 6-12 ay sonra iyice silikleşir ve zorlukla farkedilir hale gelirler. Zaten sütyen içinde ve bikini altında kaldıklarından hastalar bu açıdan sorun yaşamazlar. Ancak özellikle esmer tenli hastalarda ve sigara içenlerde izler daha belirgin olabilir. Bazen bu izleri hafifletmek için kortikosteroid injeksiyonları, silikon tabaka ve lazer tedavisi kullanılması gerekebilir. Çok büyük memeli hastalarda süt bezlerinin büyük bir kısmı alındığı için ileri dönemde emzirmede güçlük görülebilir. Hastalarda azda olsa, meme başları ve meme dokusunda hissizlik görülebilir ve bu genellikle geçicidir.

Cerrahi planlama

Muayene sırasında doktorunuz ile bu operasyon riskleri, operasyon sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri, anestezi risklerini, operasyon sonrasında kalacak izleri tartışabilirsiniz. Doktorunuz memeleriniz muayene edecek, gerekli ölçümleri yapacak ve operasyon öncesi memelerinizin ön ve yandan fotoğraflarını çekecektir. Bu operasyon sonrasında meme başları yukarı kaldırılacağı için yerlerinin belirlenmesi aşamasını doktorunuzla birlikte kararlaştırabilirsiniz.

Operasyon hazırlıkları

Eğer doktorunuz gerek görürse mammogram isteyebilir. Buna ek olarak kan biyokimyası ölçümleri yaptıracaksınız. Operasyondan önce en az altı saat birşey yememeli ve içmemelisiniz. Bu genel anestezi alabilmeniz için gereklidir. Operasyon sonrası sizi hastaneden eve götürecek birini ayarlamanız uygun olur.

Operasyon şartları

Operasyon hastanede yapılmaktadır. Operasyon süresi 2-4 saat arasında olup nadiren uzar. Durumunuza göre aynı gün hastaneden çıkabileceğiniz gibi bir veya iki gün hastanede kalabilirsiniz.

Anestezi

Meme küçültme hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Tüm işlem boyunca uyuyor olacaksınız.

Operasyon

Pek çok meme küçültme ameliyatı tekniği olmakla birlikte günümüzde plastik cerrahlar arasında en popüler olan ve en son teknik çapa şeklinde kesi ile yapılan girişimdir. Fazlalık meme, yağ dokusu ve deri uzaklaştırılıp meme başı yukarı kaldırılıp yeni pozisyona getirilir. Koltuk altlarına doğru olan alanlarda yağ fazlalıkları kalırsa bunlar liposuction sistemi ile emilirler.

Operasyon sonrası Operasyondan sonra memeler ödem ve ağrıyı azaltmak için elastik bir bandajla sarılacaktır. Meme altında sıvı ve kan birikimini önlemek için her iki memeye birkaç gün içinde çıkartmak üzere dren yerleştirilebilir. İlk bir kaç gün özellikle hareket ederken ve öksürürken ağrınız olabilir. Yaklaşık bir hafta kadar da rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu şikayetleri azaltmak için doktorunuz size gerekli ilaçları başlayacaktır. Bandajlar operasyondan birkaç gün sonra açılacak ve ondan sonra özel bir sütyeni şişlik ve morluklar geçinceye kadar kullanacaksınız. Dikişler 1-3 hafta içinde alınacaktır. Operasyondan sonraki ilk adet döneminde göğüslerinizde geçici şişkinlik meydana gelebilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara sıra gelen ağrılar olacaktır. Tüm bunlar normaldir. Meme başı ve meme dokusunda hafif bir his kaybı olabilir ve bu genellikle 6 hafta içinde tamamen iyileşir.

Normale dönüş

Bir gün içinde rahatça yürüyebilmenize rağmen bir kaç hafta boyunca memelerde gelip geçici ağrılar olabilir. 3-4 hafta boyunca ağır şeyler kaldırmamalı ve itip çekmemelisiniz. İşiniz eğer çok ağır değilse, bir hafta içinde tekrar çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak egzersiz ve yüzmeye başlamak için birkaç hafta beklemeniz gerekir. Operasyondan sonra bir hafta cinsel aktivitelerin kısıtlanması yerinde olacaktır. Cinsel uyarı özellikle dikiş yerlerinde memelerin şişmesine bağlı olarak ağrı oluşturur. Dikiş yerlerinden birkaç hafta boyunca sıvı sızması ve kabuklanma olması doğaldır. Ancak bunun dışında örneğin kanama ya da şiddetli ağrı gibi beklenmeyen bir durumla karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Yeni görünümünüz

Her ne kadar ilk bir kaç haftada şişlik ve ameliyat morluklarının çoğu kaybolsa da memelerinizin son halini alması yaklaşık 6 -12 ayı bulur. Ameliyat izlerinin belirgin olmaması için en son cerrahi teknikler ve dikiş materyalleri kullanılacaktır ancak buna rağmen meme küçültme ameliyatından sonra aylar içinde gittikçe azalan, solan ve incelen izler kalır. Ancak uygulanan teknik sonucu bu izler göğüs dekoltesinden görülmezler. Tüm plastik cerrahi işlemleri içinde meme küçültme vücut görünümünü en çabuk değiştiren ameliyatlardan biridir. Büyük memelere bağlı fiziksel problemleriniz kaybolacak, vücut oranlarınız düzelecek ve giysileriniz daha iyi uyacaktır. Yeni görünümünüze alışmak için kendinize bir süre tanımalısınız. Bu süre boyunca görünümünüz size ve yakınlarınıza yabancı gelecektir. Ancak neden bu ameliyatı olduğunuzu unutmayın. Sonunda memnun olacaksınız.

Bir diğer önemli nokta ise ileride ortaya çıkacak meme kanseri riski, çıkartılan meme dokusu kadar azaltılmış olur. (%30-70 arası risk azalmış olur.)

Galeri