Liposuction

LIPOSUCTION

Karın, kalça, bel yanları uyluk, baldır, ayak bileği, kollar, çene altı veya vücudun diğer bölgelerine yerleşmiş, istenmeyen yağ dokularının alınarak vücudun yeniden şekillendirme işlemidir. Günümüzde liposhaping, liposoft, liposculpturing, suction-assisted lipectomy yada lipoplasty, gibi değişik terimler kullanılsada tanımlanan işler aynıdır. 1975 li yıllardan itibaren güvenle kullanılmakta olan bu yöntemin avantajlı diğer cerrahi girişimlerin aksine belirgin bir iz bırakmamasıdır. İşlem, 0,5 cm. lik bir kaç kesi hattından gerçekleştirilmekte ve cerrah tarafından özenle planlanan bu kesiler vücudun normal kıvrımları arasına gizlenebilmektedir. Bu şekilde bir bikini ile izlerin saklanması mümkündür ve göze çarpmaz.

İDEAL ADAY

Vücut yağ hücreleri üzerinde yapılan çalışmalar ve hücrenin sayısının ergenlik dönemi sonrası değişmediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmaların sonucunda vücut yağ dağılımının bu yaşlarda şekillendiği ortaya çıkmıştır. Gıda maddelerin aşırı tüketimi ile yağ hücreleri şişebilir ya da yapılan dietler ile hacimler azalabilir. Ancak uyluk, kalça gibi bazı bölgelerdeki yağ hücreleri özellikle hormonal etki ile büyüyebilir. Genetik yapının da etkisiyle kısmi olarak toplanan bu yağlar vücutta orantısız bir görünüm oluşturabilir. Diyet ve egzersize dirençli olan bu yağ hücreleri liposuction ile kalıcı olarak uzaklaştırılmaktadır. Liposuction kadın ve erkeklerde başarı ile uygulanabilir. İdeal liposuction adayı göreceli olarak normal kilosu bulunan fakat belli bölgelerde fazla yağ bulunan hastalardır. Hastaların fiziksel olarak sağlıklı, ruhsal olarak stabil ve beklentilerinin gerçekçi olması gerekir. En önemli husus, deri elastikiyetinin mevcut olmasıdır. Yaş, liposuction için kesin bir engel değildir. Ancak fazla miktarda sarkmış olan deri vücuda yeni verilecek şeklin üstünde uyum sağlayamaz ve sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmalar ancak ilave girişimler ile uzaklaştırılabilir. Genellikle liposuction bir kilo verme amaliyatı değil kontur düzeltme girişimidir. Fakat son yıllarda gelişen ameliyat tekniklerinden sonra zayıflayamayan aşırı şişman hastalarda da 10-15 litreye varan miktarlarda yağ çekilmeye başlamıştır. Klasik liposuction da çekilen yağ miktarı ortalama 3-5 litre kadardır ve hastalar bunu rahatlıkla tolere ederler. Bu operasyonun görünümünüzü daha iyi hale getirecek ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Ancak her zaman ideal ölçülere ulaşmanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden istek ve beklentilerinin gerçekçi olması gereklidir. Operasyonun başarısı cerrahın tecrübesi ve tekniği yanında kişinin genel yapısı, sağlık durumu, deri yapısı ve yağ miktarına bağlıdır.

ANESTEZİ

Liposuction yapılacak alanın büyüklüğüne ve özelliğne göre işlem, lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Daha lokalize ve küçük sahalarda o bölgenin uyuşturulması yani lokal anestezi tercih edilebilir. Bu işlem sırasında damar yolundan verilecek olan sakinleştiriciler sayesinde ağrı hissi olmamakta ve işlem gayet iyi tolere edilebilmektedir. Daha geniş sahaarda genel anestezi tercih edilen yöntemdir. Burada kişi tamamen uyutulmaktadır ve hasta için en rahat anestezi tekniğidir. Ağrısız doğum için kullanılan epidural anestezi tekniği özellikle bel ve aşağıdaki seviyelerde kullanılabilecek bir alternatiftir. Belden yapılan bir iğne yardımı ile kişi uyuşturulmakta ve ağrı hissetmesi önlenmektedir.

OPERASYON

Liposuction işlemi hastane koşullarında steril olarak yapılır. Operasyon zamanı çalışacak sahanın büyüklüğüne göre 45dak. ile 2 sat arasında değişebilir. Operasyon klasik olarak yapılan yaklaşık 0,5cm. lik kesi ile başlar. Cerrah buradan kanül ismi verilen içi boş üzeri delikli ince bir boru yerleştirir. Bu borunun diğer ucuna bağlanan bir makine ile güçlü bir vakum oluşturarak fazla yağlar emilir. Aynı işlem günümüzde vakumlu enjektörler ile de yapılmaktadır. Bu işlem sırasında planlanan tüm yağ dokusunun uzaklaştırılabilmesi için bir kaç kesi ilave edilebilir. Liposuction' ın ilk çıktığı yıllarda kullanılan bu teknikte oluşan aşırı sıvı ve kan kaybı nedeni ile çok fazla yağ çekmek mümkün olmuyordu ve kişilere operasyon sonrasi kan nakli yapmak gerekiyordu. Günümüzde geliştirilen ıslak teknik (Tümesans) adı verilen yöntem sayesinde bu sakıncalar ortadan kalkmış durumdadır. Liposuction öncesinde deri altına verilen özel solusyon sayesinde kanamalar ve aşırı sıvı kaybı önlenmektedir. Özellikle fazla deformitesi bulunmayan kişilerde klasik yönteme oranla daha kısa zamanda daha iyi sonuçlar vermektedir. Operasyon sonrasında oluşturulan kesiler bir yada iki dikişle kapatılır. Liposuction uygulanan sahaya elastik kağıt plasterler konulur ve bu bölgeyi saracak yeterli sıkılıkta bir korse giyilir bunun amacı oluşacak şişlik ve kanamanın önlemesi ve derinin yeni kontura uyum sağlaması için büzülmesine (toplanmasına) yardımcı olmaktır.

OPERASYON SONRASI

Operasyon sonrası genellikle hastanede kalınması gerekir. Veya hastalar 4-5 saatlik istirahatten sonra evlerine gidebilir. Kişiler girişim sonrası, ilk gün yürüyebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Alınan yağ miktarı fazla ise ya da birden çok bölgede çalışılmışsa iki üç gün yatak isirahati önerilir. Ayakları sarkıtmadan yatmak önemlidir. Operasyon sonrası çok fazla ağrı olmaz. Genellikle ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterlidir. Ancak operasyon sonrası birden bire mucizevi bir görünüm beklenmemelidir. İlk günlerde şişlikler doğaldır. Morluklar yeni yöntemde yok denecek kadar azdır. Liposuction uygulanan sahalarda his kaybı ya da yanma hissi bulunabilir. Bunlar zamanla kendiliğinden düzelecektir. Yapılan işlem cerrahi bir girişim olduğu için, kalıcı sonuçlar alınması için zamana ihtiyaç vardır. İki üç hafta sonra şişkinliklerin ve morlukların çoğu kaybolsa da yapılan girişimin tüm sonuçlarının alınması için iki ay beklemek gerekebilir. Operasyon sonrası ilk günden kısa yürüyüşler önerilirken daha yorucu egzersizler için iki üç hafta beklemek gerekmektedir. Operasyon sonrasında konulan dikişler ve kağıt plasterler yedinci günde alınır. Kişiler yapılan işlemin büyüklüğüne göre değişmekle beraber operasyon sonrası üç ila yedinci günlerde işlerine dönebilmektedir. Operasyon sonrası 4 hafta korse kullanılması önerilebilir. Operasyon sonrası özel olarak uygulanması gereken bir diyet yoktur. Liposuction vücuttaki iatenmeyen yağların mümkün olan en az izle alınmasını sağlayan son derece etkili bir metoddur. Girişim sonrası aşırı kilo alınmadığı durumlarda elde edilen sonuçlar kalıcıdır. Az miktarda kilo alınması durumunda ise büyük olasılıkla bu kilolar tüm vücuda eşit oranla dağılacak ve eski birikimleri oluşturmayacaktır. Genellikle hasta kilo alsa bile suction uygulanan kısımlarda yağ lobülleri azaltıldığı ve buralarda hafif fibroz doku oluştuğu için diğer bölgeler gibi şişmanlamaz. Bütün bu özellikler ile liposuction kişilere yeni ve daha iyi bir görünüm sağlayan ve kişileri son derece memnun eden bir girişimdir.

LIPOSUCTION AMELİYATI NASIL OLUYOR?

Liposuction için ideal bir aday. Normal kiloda veya biraz fazla kiloda olur. Fakat kalçada, kabada ve bacaklarda kolak yağ birikimleri vardır.

3-4 milimetre kalınlığında bir kanül cilt altındaki yağların içine girer ve buradaki yağlar vakum yardımıyla çekilir.

Yağ çekilmesinden sonra giydirilen ince bir korsa şişliğin az olması ve çabuk iyileşmeye yardım eder. 

   

 

Galeri