Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rhinoplasty) Nedir?

Burundaki şekil bozukluklarının yapılan bir ameliyatla uygun ve güzel bir hale getirilmesidir. Burun üstündeki kambur burun kemiklerinin veya ucunun genişliği, burun ucunun uzun ve sarkık olması, burunda eğrilik, burun deliklerinin geniş olması, kaza sonucu oluşan şekil bozuklukları veya çok iri bir burun başlıca şikayet konularıdır. Bugün, gelişen estetik plastik cerrahi teknikleri ile her çeşit burun deformitesini düzeltmek mümkündür. Ayrıca bu ameliyat sırasında nefes alma zorunluluğu varsa (deviasyon) yani burnunuz tıkanıyorsa bu problemde aynı zamanda giderilir.

Burun Şekli Nasıl Olmalı?

Yapılacak bir burnun tek olarak güzel olması bir şey ifade etmez. Yapılan yeni burnun hastanın yüz şekline uyum gösterecek bir harmoni şeklinde olması daha önemlidir. Muayeneniz sırasında bu konuda daha geniş bilgi verilecek ve sizin yüzünüze nasıl bir burnun yakışacağı anlatılacaktır. Yapılacak burnun doğal bir güzellik taşıması idealdir. Çok kıvrık, çok kalkık veya çok ince bir burun doğal durmaz ve estetik yapıldığını gösterir. Bu nedenle burnun yüzünüze yakışan doğal bir güzellik gösterip estetik ameliyat olmuş imajı vermemesi gerekir. Çirkin bir burnun düzeltilmesi ile yüz daha güzel bir görünüm kazanır. Fizik görüntünüzün artı yönde değişmesi özgüveninizi arttıracaktır. Beklentilerinizde gerçekçi ve dengeli iseniz, yani mucize beklemiyorsanız iyi bir aday olabilirsiniz diyor Amerikan Plastik Cerrahi Birliği.

Burun Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Burun estetiği en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Ameliyat iyi bir ameliyathane ortamında usta bir estetik cerrahi tarafından yapıldığı zaman bir riski yoktur. Ameliyat süresi ortalama bir saattir. Ameliyattan sonra aynı gün evinize dönebilirsiniz. Burun estetiği, ya damardan verilen sedasyonlu lokal anestezi ile genel anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi şekline sizinle konuşularak karar verilecektir. Ameliyat sırasında kullanılan lokal ilaçlar sırasında kanama çok az olacaktır, bu bakımdan endişe etmeyiniz. Ameliyat burun deliklerinde girilerek yapıldığı için burnunuzun üstünde hiç bir kesinti izi olmayacaktır. Ameliyat bitiminde burnunuzun üstünde bir alçı atel, burun içine ise vaselin, antibiyotik ve ağrı kesici ilaç ihtiva eden tampon konulur.Arzu edilirse burnundan hava almayı sağlayan tipte tamponlarda konulabilir.

Ameliyat Sonrası Nasıl Geçecek ?

Ameliyattan sonra önemli bir ağrınız olmayacaktır. İlk üç gün başınız birkaç yastıkla yukarda yatarsanız göz kapaklarınız daha az şişer. Fakat tamamen kapanıp görüşünüzü engellemez. İlk günden itibaren evin içinde dolaşabilirisiniz.

Ne Zaman Normale Dönerim?

Göz kapaklarındaki şişlik ortalama üç gün içinde geçer morluk ise bir iki haftada kaybolur. Burun tamponları üç dört gün içinde, alçı ateli ameliyatın haftasında çıkarılır. Bir hafta sonra rahatlıkla işinize gidebilirsiniz. Alçı çıkarıldığında ödemler (şişlik) nedeni ile burnunuz daha tam şeklini almamıştır, bu sırada çevrenizden değişik tenkitler gelebilir, moralinizi bozmayın daha sonra onlar erken tenkit yaptığını anlayacaktır. Üçüncü haftada şişlikler %80 oranında kaybolur. Klasik bir burun, amelityattan sonra tam şeklini alması için 6-12 ay geçmesi gerekmektedir. Genellikle ameliyattan 20 gün sonra çevrenizdekiler sizin ameliyat olduğunuzu anlayamazlar. Lens kullanıyorsanız bir hafta sonra, gözlük kullanıyorsanız 2 ay sonra takabilirsiniz. Ameliyattan sonra yaklaşık bir yıl burnunuzu aşırı güneşten ve soğuktan koruyun. Yeni burnunuzla daha güzel sempatik, güvenli ve başarı olacaksınız.

Galeri